Kardioprotekcja

Przetestuj serce w Połczynie – Zdroju już 30 sierpnia!

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Mimo to  wiedza Polaków na temat profilaktyki chorób serca, jak i konieczności poddania się rehabilitacji kardiologicznej po wystąpieniu incydentu sercowego, pozostaje niewielka. Świadomość w tym zakresie chcą umacniać organizatorzy zdrowotnej kampanii “Akcja Kardioprotekcja”, zapraszając seniorów spędzających czas w Uzdrowisku w Połczynie-Zdroju do zbadania stanu swojego zdrowia przy wykorzystaniu KardioTestu.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia i  jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych. KardioTest, który będzie można wykonać na miejscu akcji, jest mobilnym, nieinwazyjnym badaniem oceniającym stan zdrowia. Wynik testu stanowi wskazówkę do dalszych działań – dostarcza zestawienie spersonalizowanych czynników ryzyka. Aby zapewnić wsparcie i komfort seniorom organizatorzy będą wspierać proces wypełniania KardioTestu na dedykowanych urządzeniach mobilnych i dołożą starań, aby każdy zainteresowany mógł go wykonać.

“Akcja Kardioprotekcja” w sanatorium przy ulicy Zdrojowej 6 w Połczynie-Zdroju odbędzie się w godzinach 11:00 – 15:00. Serdecznie zapraszamy uczestników turnusu w sanatorium oraz wszystkich zainteresowanych!

Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?

Głównym celem kampanii “Akcja Kardioprotekcja” jest zwiększenie świadomości dotyczącej prewencji i rehabilitacji kardiologicznej. Osoby starsze są bardziej podatne na choroby serca, dlatego niezwykle istotne jest skupienie się na profilaktyce oraz regularnych badaniach lekarskich, zwłaszcza w tej grupie pacjentów.

„Świadomość społeczna na temat zachorowalności na choroby serca nadal jest niska. W przeciwdziałaniu zapadalności na schorzenia układu sercowo- naczyniowego potrzebna jest aktywna i systematyczna profilaktyka, skuteczne leczenie oraz budowanie świadomości społecznej. Dlatego od wielu lat staramy się edukować Polaków na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”, z Narodowego Instytutu Kardiologii.

W ramach kampanii seniorzy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat skutecznych działań prewencyjnych w celu ochrony narządów sercowo-naczyniowych. Każdy z nich otrzyma również materiały edukacyjne z najważniejszymi zaleceniami kardioprotekcyjnymi.

Cieszymy się, że udało nam się dotrzeć z naszym narzędziem do ośrodków sanatoryjnych. Zdajemy sobie sprawę, że tam znajdują się osoby, które należą do grup zwiększonego ryzyka. Dzięki takim niestandardowym wydarzeniom staramy się przekazać wiedzę na temat profilaktyki chorób serca” – dodaje prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz.

Jest to już trzecie wydarzenie z serii spotkań z seniorami w terenie zaplanowanych w ramach kampanii ,,Akcja Kardioprotekcja”. Wcześniejsze eventy w Domu Zdrojowym w Cieplicach i Świeradowie – Zdroju spotkały się z dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do śledzenia strony www.kardioprotekcja.pl, gdzie znajdują się wszystkie aktualności dotyczące kampanii.

Ogólnopolska kampania „Akcja Kardioprotekcja” ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Działania edukacyjne obejmują upowszechnianie wiedzy na temat stosowania kardioprotekcji oraz rehabilitacji kardioprotekcyjnej w społeczeństwie, jako skutecznego zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Dane GUS z 2020 wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce przewodzą stawce przyczyn umieralności, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego. W 2019 r. łącznie odpowiadały one za 73 proc. wszystkich zgonów. W skład Rady Ekspertów kampanii wchodzą: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz oraz dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka. Więcej informacji na stronie www.kardioprotekcja.pl, gdzie znajdują się materiały poradnikowe i webinary oraz test kardioprotekcji, który ma na celu sprawdzenie stanu serca Polaków i zalecenie dobrych praktyk kardioprotekcyjnych. Inicjatorem kampanii jest Zentiva, właściciel leku Polocard.