,,Przepis na dobre życie’’
opiera się na czterech filarach, które tworzą kompleksową strategię ochrony i wspierania zdrowia serca. Są to przede wszystkim:
Aktywność fizyczna, zwłaszcza regularna i dostosowana do pacjenta, to fundament zdrowego serca. Poprawia wydolność układu krążenia, wspiera kontrolę masy ciała i obniża ciśnienie tętnicze.
Wsparcie psychologiczne, a co za tym idzie zdrowie psychiczne, jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem fizycznym. Radzenie sobie ze stresem, emocjami oraz budowanie odporności psychicznej mają kluczowe znaczenie w procesie kardioprotekcji.
Zbilansowana dieta to kolejny element dbania o zdrowie układu krążenia. Szczególnie bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze oraz białko roślinne wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca. Kluczowe jest również ograniczenie spożycia soli, cukru i tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Regularne stosowanie leków, prowadzone zgodnie z zaleceniami lekarza, jest fundamentem skutecznego leczenia i prewencji. Farmakoterapia wspiera kontrolę ciśnienia, poziomu cholesterolu oraz innych czynników ryzyka, co jest niezbędne dla ochrony serca przed poważniejszymi konsekwencjami.
Każdy czynnik jest równie istotny, a ich płynne połączenie to prawdziwy „przepis na dobre życie”, który wspiera zdrowie i jakość życia pacjentów.
prof. dr hab. n. med.
Piotr Jankowski
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, p.o. Kierownika Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
prof. dr hab. n. med.
Ryszard Piotrowicz
Narodowy Instytut Kardiologii/ Wyższa Szkoła Rehabilitacji.
prof. dr hab. n. med.
Agnieszka Kaplon – Cieślicka
I Katedra i Klinika Kardiologii
Wydział Lekarski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Dr Adrianna Sobol
Psycholog i wykładowca w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia.
Założycielka platformy informacyjno-szkoleniowej online:
Klaudia Wiśniewska
Dietetyczka kliniczna, wykładowczyni i założycielka Centrum Terapii Dietetycznej SPOT (www.centrumspot.pl).
Jest autorką ponad 30 publikacji naukowych w recenzowanych w czasopismach polskich i zagranicznych w dziedzinie żywienia człowieka i dietetyki.
Doskonale zna potrzeby osób na dietach roślinnych i aktywnych fizycznie.
Dominika Rosińska
Fizjoterapeutka z 12- letnim stażem pracy z pacjentami oraz Certyfikowana Trenerka Personalna.
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Założycielka i autorka kursów na platformie szkoleniowej online: www.kursydlazdrowia.pl
Autorka licznych publikacji z dziedziny Fizjoterapii i zdrowia.
prof. dr hab. n. med.
Piotr Jankowski
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, p.o. Kierownika Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
prof. dr hab. n. med.
Ryszard Piotrowicz
Narodowy Instytut Kardiologii/ Wyższa Szkoła Rehabilitacji.
Dane GUS z 2020 r. wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce przewodzą stawce przyczyn umieralności, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego. Badania przeprowadzone w 2023 roku pokazują, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich, nie przyjmują farmakoterapii systematycznie lub opóźniają rozpoczęcie rehabilitacji kardiologicznej.
Druga edycja ogólnopolskiej kampanii „Akcja Kardioprotekcja” ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Działania edukacyjne obejmują upowszechnianie wiedzy na temat stosowania kardioprotekcji oraz rehabilitacji kardioprotekcyjnej w społeczeństwie jako skutecznego zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.
W skład Rady Ekspertów kampanii wchodzą: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski oraz prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz razem z Ambasadorkami: dr Adrianną Sobol, fizjoterapeutką Dominiką Rosińską i dietetyczką Klaudią Wiśniewską.
Dowiedz się jak uzyskać skierowanie na rehabilitację kardiologiczną w zakładce „Ścieżka Pacjenta”, przeczytaj o IV filarach skutecznej kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej w zakładce „KardioRehab” i wykonaj KardioTest.