Kardioprotekcja

text-laczy-nas-serce-pink
text-wyroznia-tabletka
polocard2

SKUTECZNY W KARDIOPROTEKCJI
I REHABILITACJI KARDIOLOGICZNEJ

Polacy po zawałach wycofują się z życia społecznego

Osoby, które przeszły zawał serca szybciej tracą zdolności poznawcze w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie przebyli zawału – wynika z badania opublikowanego w JAMA Nurology[1]. Eksperci kampanii Akcja Kardioprotekcja podkreślają, że pogorszenie zdolności poznawczych może mieć realny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a co za tym idzie na ogólny stan psychiczny.  

Stan psychiki pacjenta po zawale serca

Stan psychiki pacjenta po zawale serca może być bardzo zróżnicowany i zależeć od wielu czynników, takich jak: przebieg zawału i jego powikłania, indywidualne doświadczenia, wsparcie społeczne i medyczne a przede wszystkim  wykorzystanie możliwości kompleksowej rehabilitacji.  Niektórzy pacjenci mogą odczuwać silny lęk, depresję, stres i poczucie bezradności, podczas gdy inni mogą być bardziej pozytywnie nastawieni i zdeterminowani, aby wrócić do pełni zdrowia.

„Po przebytym zawale, pacjenci często odczuwają lęk, niepokój, bezradność i zagubienie w nowej sytuacji. Obawiając się ponownego ataku serca ograniczają swoją aktywność fizyczną, zawodową i społeczną. Zawał serca często wywołuje uczucie smutku, beznadziejności, braku energii oraz utraty zainteresowania życiem a bywa i to nie rzadko  , że chorzy popadają w depresję. Wszystko to nie tylko pogarsza komfort życia ale wpływa także na rokowanie” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz ekspert kampanii Akcja Kardioprotekcja, z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Ważne jest, aby pacjenci po zawale serca otrzymali wsparcie psychologiczne, aby pomóc im radzić sobie z reakcjami emocjonalnymi. Psycholog, psychoterapeuta lub specjalista ds. rehabilitacji kardiologicznej mogą pomóc pacjentom w poradzeniu sobie z lękiem, depresją, stresem oraz  wdrożeniu zmian zdrowego stylu życia.

,,Pacjent już w ostrym okresie choroby  na sali intensywnej terapii/oddziale kardiologicznym, w ramach I etapu kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej powinien uzyskać wsparcie psychologiczne. Rozmowa z pacjentem, wyjaśnianie  sytuacji , w której się znalazł przyczyni się do zmniejszenia napięcia psychicznego i wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa. Po wypisie ze szpitala (najpóźniej po 2-4 tygodniach)  w ramach II etapu wczesnej kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej , chory  powinien spotkać się z psychologiem, który oceni jego kondycję psychiczną  i zaleci stosowne postępowanie (między innymi, w jaki sposób radzić sobie ze stresem). Poprawie stanu psychicznego sprzyjają także indywidualnie dopasowane formy treningu fizycznego. Po zakończeniu wczesnej rehabilitacji wyedukowany pacjent powinien realizować prozdrowotny tryb życia: redukować czynniki ryzyka chorobowego, wdrożyć aktywny fizycznie tryb życia, zmodyfikować swoje odżywianie także w wielu przypadkach swój system wartości w życiu’’ – dodaje prof. dr hab. n. med.  Ryszard Piotrowicz.

Wycofanie z życia społecznego osób po przebytym zawale

Wycofanie się z życia społecznego po przebytym zawale jest dość powszechną reakcją u niektórych pacjentów. Bardzo często pacjenci odczuwają lęk i niepewność związaną z powrotem do aktywności społecznych. Mogą obawiać się, że powrót do normalności w tym przedmiocie  może zwiększyć ryzyko wystąpienia  kolejnego incydentu sercowego.

„ W tym przedmiocie wiele zalezy od stanu klinicznego pacjenta-ciężkości przebytego zawału ale na pewno nie jest wskazana całkowita izolacja chorego od  relacji społecznych.  Rekonwalescencja psycho-socjologiczna to silne wsparcie chorego  w odzyskiwaniu sił do walki o własne zdrowie i w powrocie do funkcjonowania w rodzinie, zawodzie, społeczeństwie. Choć opieka bliskich  (rodzina i przyjaciele) spełnia tutaj kluczową rolę to niezwykle ważne są relacje z wpołpracownikami, przełozonymi, znajomymi itd.  Zwykła rozmowa, bycie razem oraz bliskosć w codziennych czynnościach są bardzo ważne. W związku z tym warto zachęcać pacjentów do kontaktów społecznych’’ – dodajeprof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz.

Leczenie psychologiczne, psychoterapia lub grupy wsparcia mogą pomóc w radzeniu sobie z reakcjami psychologicznymi po przebytym zawale serca.

Dlatego, już dzisiaj warto zadbać o serce i wykonać prosty Kardiotest. Zapraszamy na stronę www.kardioprotekcja.pl, na której w zakładce „webinary” znajdziecie Państwo wykłady z naszymi ekspertami z dziedziny kardiologii. Najnowszy już 22.08, podczas którego prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotowicz przedstawi temat „Rehabilitacja kardiologiczna po zawale koniecznością czy alternatywą?”. Dostęp do webinarów jest całkowicie darmowy, wystarczy wypełnić szybki formularz rejestracyjny dostępny na stronie: Kardioprotekcja | webinar | Page Array. Profesor Piotrowicz posiada wieloletnie doświadczenie i podzieli się swoją wiedzą z każdym zainteresowanym użytkownikiem, który pragnie dbać o stan swojego serca.


[1] https://hub.jhu.edu/2023/05/31/heart-attacks-associated-cognitive-decline/