Kardioprotekcja

Kardioprotekcja i rehabilitacja kardiologiczna, czyli czego jeszcze nie wiesz o własnym sercu?  

Dowiedz się, co radzą lekarze specjaliści, by zapobiegać lub sprawnie powracać do zdrowia po zawale lub udarze. Już w czerwcu rusza pierwszy webinar dla pacjentów!

Pomimo, iż choroby serca są pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju, blisko 85% badanych* Polaków nie wie czym jest kardioprotekcja i jak dbać o serce. Zaledwie 15% badanych miało przeprowadzoną ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego przez lekarza POZ, a jedynie 1/3 respondentów  kojarzy termin rehabilitacja kardiologiczna, dlatego już w czerwcu startuje cykl webinarów, w których specjaliści kardiolodzy opowiedzą nam zarówno o prewencji chorób serca, jak i o rehabilitacji po przebytych incydentach kardiologicznych.

Kardioprotekcja ? czyli jak w prosty sposób połączyć własny kalendarz z prewencją kardiologiczną?

Ogólnopolska Kampania Akcja Kardioprotekcja, której inicjatorem jest Zentiva  wchodzi w kolejną fazę. Wierzymy, że odpowiednia edukacja społeczeństwa przyczyni się do zwiększenia zainteresowania profilaktyką zdrowotną. Dlatego, w czerwcu odbędzie się spotkanie online dedykowane pacjentom i wszystkim chcącym poszerzyć wiedzę w zakresie kardioprotekcji.

Pierwszy webinar, ze względu na zbliżające się fale upałów, a co za tym idzie zwiększone ryzyko dla osób z chorobami kardiologicznymi, będzie dotyczył prewencji chorób serca i działań jakie możemy podjąć, by czuć się lepiej, gdy cały organizm zmuszony jest do podejmowania większego wysiłku.  Późną wiosną i latem choroby układu krążenia stają się coraz bardziej dokuczliwe. Nie tylko dla osób starszych, ale również dla pacjentów będących w grupie ryzyka – po przebytym zawale i z wysokim ciśnieniem tętniczym. Czego powinniśmy unikać i na co zwracać uwagę o tej porze roku? ? na te pytania już 5 czerwca o godzinie 17 odpowie dr. hab. n. med. Agnieszka Kapłon ? Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aby zapisać się na bezpłatny webinar wystarczy wejść na stronę www.kardioprotekcja.pl w zakładkę Webinary. Następnie, wybrać ikonkę: Zapisz się już teraz i wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Po zapisaniu, otrzymamy na adres e-mailowy potwierdzenie udziału w spotkaniu. 5 czerwca wystarczy kliknąć przycisk przejdź do transmisji, gdzie użytkownik zostanie przekierowany na docelową platformę. Łącząc się na webinar, będzie można wykonać Kardiotest.  Uczestnicy webinaru będą mieli możliwość zadawania pytań do prowadzącej.

Przestrzeganie zdrowej diety, odpowiednia masa ciała, niepalenie tytoniu oraz regularne ćwiczenia fizyczne są podstawą profilaktyki. Ekspertka wyjaśni również, czego unikać lub jak sobie radzić gdy nie

sprzyja nam pogoda, nie możemy sobie poradzić z porzuceniem złych nawyków lub kiedy jesteśmy narażeni na niesprzyjające czynniki takie jak: przeciążenie pracą i przewlekły stres. Temat ten zostanie podjęty na webinarze pt. ,,Dlaczego zdrowy styl życia jest tak ważny w profilaktyce chorób sercowo ? naczyniowych?? przez dr hab. n. med. Agnieszkę Kapłon ? Cieślicką. 

?Cały czas świadomość Polaków nt. czynników ryzyka sercowo-naczyniowego jest nikła. Nie potrafimy o siebie odpowiednio zadbać i niewiele zaleceń lekarskich wdrażamy w praktyce. Zwykle znajdujemy na to również wiele usprawiedliwień takich jak: praca, obowiązki, opieka nad rodziną. Podczas mojego webinaru pokażę jak naprawdę prosto wdrażać w naszym życiu prewencję kardiologiczną, tak by zajmowało to mniej niż godzinę dziennie i było wplecione w naszą codzienną aktywność? ? podkreśla ekspertka kampanii Akcja Kardioprotekcja dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon ? Cieślicka.

Rehabilitacja kardiologiczna ? kiedy i dla kogo?

Przy fali upałów możemy spodziewać się również wzrostu liczby udarów i zawałów serca. Osoby starsze powinny unikać długiego przebywania na słońcu, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy podejmować prewencji lub zaleconej rehabilitacji kardiologicznej.

Drugi z cyklu webinarów z prof. dr hab. n. med. Ryszardem Piotrowiczem z Narodowego Instytutu Kardiologii i Wyższej Szkoły Rehabilitacji odbędzie się w lipcu i będzie dotyczył rehabilitacji kardiologicznej. Zdaniem eksperta temat ten jest bardzo istotny, gdyż niewielu Polaków wie, że rehabilitację kardiologiczną powinniśmy podjąć natychmiast po wypisie ze szpitala, a nie kilka miesięcy po zawale lub udarze.

Profesor Piotrowicz zaleca podejmowanie rehabilitacji  od razu po wyjściu ze szpitala w tzw. w złotym okresie dla oddziaływań rehabilitacyjnych. Rozpoczęcie działań natychmiast, we wszystkich sferach życia – od zmiany złych nawyków takich jak palenie tytoniu, stres, niezdrowa dieta, poprzez wdrożenie aktywności fizycznej, aż po zadbanie o kondycję psychiczną pacjenta, daje jego zdaniem najlepsze rezultaty.  

Rehabilitacja kardiologiczna powinna być ściśle powiązana z wdrażaniem ćwiczeń fizycznych. Dla każdego pacjenta lekarz powinien zdefiniować optymalny wysiłek fizyczny, który przyniesie pożądane efekty. Po przebytym incydencie kardiologicznym pacjenci mogą mieć wiele obaw, ale zależy im na szybkim powrocie do normalnego życia, dlatego, bardzo ważna jest rozmowa ze specjalistami – lekarzami i fizjoterapeutami na temat rehabilitacji kardiologicznej. Może się ona odbywać osobiście – w szpitalu lub nawet telehybrydowo. Dziś korzystać z rehabilitacji kardiologicznej możemy już bowiem nie tylko na oddziale szpitalnym lub w poradni, ale nawet na własnej działce.

Więcej informacji o kampanii społecznej i webinarach znajduje się na stronie www.kardioprotekcja.pl Zapraszamy!

Informacje o badaniu*

Badanie skierowane było do reprezentatywnej grupy naszego społeczeństwa powyżej 18 roku życia. W badaniu wzięły udział 1002 osoby. Na bazie informacji dostarczonych z ankiet, przeanalizowano odpowiedzi Polaków w zakresie ich wiedzy oraz doświadczeń dotyczących kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej oraz zwyczajów kardioprewencyjnych społeczeństwa. Dane GUS z 2020 wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce są przyczyną największej umieralności wśrdó Polaków, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego. W 2019 r. łącznie odpowiadały one za 73% wszystkich zgonów. realizacji badania Badanie odbyło

się w dniach 14-16 marca 2023 r. Autorem badania jest SW Research w ramach kampanii Akcja Kardioprotekcja, której inicjatorem jest marka Polocard.

Ogólnopolska kampania ?Akcja Kardioprotekcja? ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Działania edukacyjne obejmują upowszechnianie wiedzy na temat stosowania kardioprotekcji oraz rehabilitacji kardioprotekcyjnej w społeczeństwie, jako skutecznego zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Dane GUS z 2020 wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce przewodzą stawce przyczyn umieralności, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego. W 2019 r. łącznie odpowiadały one za 73 proc. wszystkich zgonów. W skład Rady Ekspertów kampanii wchodzą: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz oraz dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka. Więcej informacji na stronie www.kardioprotekcja.pl, gdzie znajdują się materiały poradnikowe i webinary oraz test kardioprotekcji, który ma na celu sprawdzenie stanu serca Polaków i zalecenie dobrych praktyk kardioprotekcyjnych. Inicjatorem kampanii jest Zentiva, właściciel leku Polocard.